Sakarya Zaferi Devlet Töreni Ile Kutlanıyor

Malazgirt Meydan Muharebesi’nden Sakarya Zaferine,

1071 Malazgirt Meydan Muharebesi’nden Viyana kapılarına gidilmiş, 13 Eylül 1921 Sakarya zaferine bir çok zafer kazanılıp destanlar yazılmış.

Milli Kurtuluş savaşımızın başlangıcı olan 22 gün 22 gece sürerek tarihin en büyük meydan muharebeleri arasında yer alan, 1683 yılında Viyana’da başlayan geri çekilme ve toprak kaybının 238 yıl sonra durdurulup, karşı taarruza geçtiğimiz savaş olan Mustafa Kemal Paşa’nın “Kanlı göl” anlamına gelen Melhame-i Kübra diyerek, “Hattı müdafa yok, sathı müdafaa” var sözü ile Top yekün kurtuluş savaşını başlatmıştı. Ordumuzu coşturmak İçin 12 Mart 1921 yılında Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Marşının Mehmet Akif’e yazdırılıp kabul edildiği savaş olan, Türkiye’nin birçok bölgesinden kadınlar yaşlılar gençler ve Öğrencilerden oluşan gönüllü alaylar kurulup düşmanla çarpıştığı Sakarya Meydan Muharebesi, 23 Ağustos 1921 yılında Ankara, Haymana ve Polatlı’da başlayıp, 13 Eylül1921 yılında sona eren İngiliz ve tüm Haçlı aleminin destekleri ile Anadolu’yu işgale gelen Yunan ordusunun yenildiği savaştır. Sakarya zaferinden bir yıl sonra 30 Ağustos da Büyük Taarruz, Başkomutanlık, Afyonkarahisar ve Kütahya Dumlupınar Meydan Muharebesi kazanılmış, 9 Eylül 1921 yılında Yunanlılar İzmir’den denize dökülmüştü…

SAKARYA ZAFERİ VE ÖNEMİ

Milli Mücadele, Birinci Dünya Savaşının bir devamı ve bu savaşı sonuçlandıran muharebeler dizisi olarak görülmektedir. Bu muharebeler dizisinden biri olan Sakarya Meydan Muharebesi Milli Mücadele’nin kaderini değiştirmiş ve bütün dünyaya yeni bir Türk devletinin kurulduğunu kabul ettirmiştir.

Sakarya Meydan Muharebesini önemli kılan diğer bir husus da yıllardır topraklarını savunmaya çalışan bir milletin varını yoğunu ortaya koyarak işgal kuvvetlerine karşı savunmayı bırakarak taarruza başlamasıdır.

Ankara’ya bağlı Polatlı ve Haymana ilçeleri dâhilinde ve civarında yaşanan bu tarihi olayın geçtiği coğrafya, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Yaklaşık 60 kilometrelik bir cephe üzerinde, 23 Ağustos 1921’de başlayıp 13 Eylül günü sona eren harp tarihinin bilinen en uzun Meydan Muharebesi olan Sakarya Meydan Muharebesi sadece fiziksel izlerden ibaret değildir. Aynı zamanda Türk insanı için bir hafıza deposu, duygusal ve kültürel yenilenme mekânı görevini de yerine getirmektedir.

Sakarya zaferinin 97. Yıl dönümü törenlerini canlı yayınladık

www.devrialem.tv ve www.sakarya.web.tv‘nin başarısı

Sakarya meydan muharebesinin 97. Yıl dönümü törenlerini www.devrialem.tv ve www.sakarya.tv olarak ortak yayınla Polatlı’dan canlı yayınladık

Avrasya Gazeteciler Derneği www.agrt.net in organizasyonu ile Polatlı’ya giderek törenlerin yapıldığı tüm alanlardan benim sunum ve anlatımlarım Şaban Mergül’ün kamera ve görüntü yönetmenliğinde törenlerin tümü canlı olarak yayınlanıp kayıt altına alındı.

Sabah saat 9:30’da Polatlı tarihi Sakarya Şehitliği’nde başlayan canlı yayın Polatlı Kent Meydanı Atatürk anıtı önündeki konuşmalarla devam etti. Savaşların yapıldığı Kartaltepe Beştepeler’de canlı yayınlar gerçekleştirip, ardından devlet törenlerinin yapıldığı Duatepe’ye geçtik. Duatepe’deki Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Park Müdürlüğü tarafından düzenlenen Devlet törenlerinde yapılan konuşma ve etkinlikler. www.devrialem.tv ve www.sakarya.web.tv’de tümü ile canlı olarak yayınlandı.

Yapılan canlı yayınlar önümüzdeki günlerde belgesel haline getirilerek telif ücreti alınmadan Avrasya Gazeteciler Derneği www.agrt.net tarafından tüm medya kuruluşlarına Belgesel tv programı olarak gönderilecek. Hazırlanan belgeseller araştırmacılar ve akademisyenlere kaynak teşkil etmesi için. www.sakaryazaferi.com sitesinde de yayınlanacak

Canlı Yayın linklerini sizlerle paylaşıyor, izleyip görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşmanızı istiyoruz

Bir yanıt yazın