Tarihimi Öğreniyor Tabiatı Seviyorum Çalıştayı

Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) tarafından 13 Eylül Kültür Merkezi’nde ‘Tarihimi Öğreniyor Tabiatı Seviyorum’ Çalıştayı gerçekleştirildi.

AGRT Genel Başkanı İsmail Kahraman’ın oturum başkanlığı yaptığı çalıştayda; Yrd. Doç. Dr. Sayim Türkmen, Yrd. Doç. Dr. Bahattin Demirtaş, Sakarya Meydan Muharebesi Milli Park Müdürü Ömer Aygül ve Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç konuşmacı olarak yer aldı. Sakarya Meydan Muharebesi ile ilgili yürütülen çalışmaların anlatıldığı çalıştayda geleceğe yönelik projeler görüşüldü. 13 Eylül Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Tarihimi Öğreniyor Tabiatı Seviyorum Çalıştayına; Belediye Meclis Üyeleri Mücahit Özcan ile Mithat Atak, Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik, Polatlı Müftüsü Hayri Cihangiri, Öğretim Üyeleri, üniversite ve lise öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Sakarya Meydan Muharebesinin Belgeseli Çekiliyor

Avrasya Gazete, Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği (AGRT) Genel Başkanı  İsmail Kahraman, Sakarya Meydan Muharebesi ile ilgili arşivleri taradıklarını belirterek, buradan topladıkları bilgileri kitap halinde yayınlayacaklarını bildirdi.  Kahraman, burada yaptığı konuşmada, kamuoyunda yaptıkları anket ve araştırmalar sonucunda, pek çok vatandaşın Sakarya Meydan Muharebesi’nin  Sakarya’da yapıldığını düşündüğünü, savaşın geçtiği asıl yeri bilmediklerini tespit ettiklerini söyledi. Sakarya Meydan Muharebesi’nin Polatlı ve Haymana civarında yapıldığını anlatmak, milli bilinç oluşturmak ve bu bölgenin ziyaret edilmesini sağlamak için “Tarihimi Öğreniyor Tabiatımı Seviyorum” adlı proje başlattıklarını anlatan Kahraman,  İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığının Proje Destek Sistemi (PRODES) kapsamında çalışmanın desteklendiğini, belgesel çekimleri, araştırma, konferans ve seminer çalışmaları yürüttüklerini ifade etti. Kahraman, proje doğrultusunda eğitim kurumlarında konferans ve seminerler verdiklerini,  Türkiye’de ve yurt dışında arşiv taramaları yaparak Sakarya Meydan Muharebesi hakkında bilgi topladıklarını ve savaşın yaşandığı bölgelerde araştırmalar yaptıklarını dile getirdi. Projenin bir yıl süreceğini bildiren Kahraman, ” Sakarya Meydan Muharebesi ile ilgili arşivleri araştırarak topladığımız bilgilerden nasip olursa ortaya çok güzel bir kitap çıkacak ve bugün yaptığımız çalıştay da o kitabın bir parçası olacak.” dedi. Kahraman, proje çerçevesinde ayrıca Sakarya Meydan Muharebesi ile ilgili belgesel çektiklerini, şehitlerin anısını yaşatmak için de Polatlı Kartaltepe’de fidan dikeceklerini dile getirdi. POTA tarafından gerçekleştirilen Tarihimi Öğreniyor Tabiatı Seviyorum Çalıştayının ardından 13 Eylül Kültür Merkezi’nde bir araya gelen heyet, Polatlı’nın tarihi alanlarını ziyaret etti. Sakarya Zafer Anıtı ve Duatepe gibi tarihi alanları dolaşan ziyaretçiler Genel Koordinatör Kadim Koç’un anlatımları ile alanlar hakkında bilgi aldı. Gün boyu süren gezi Mehmetçik Anıtı’nda gerçekleştirilen ağaç dikimi ile son buldu.

Bir yanıt yazın