Tarih Sayfaları Çalıştayda Aralandı

Polatlı belediyesi önderliğinde Avrasya Derneği, Tarihi Milli Parkı, Dernekler Dairesi Başkanlığı ortaklığı ile 13 Eylül Kültür Merkezinde ‘ Tarihimi öğreniyorum tabiatı seviyorum’ çalıştayı gerçekleştirildi.

‘Tarihimi Öğreniyor, Tabiatı Seviyorum’ çalıştayı ile Polatlı tarihinin tanıtımı için yapılması gerekenler masaya yatırıldı. Kurtuluş savaşı mücadelesinin başından sonuna kadar geçen süreçte yaşananların anlatıldığı çalıştayda konukların görüş ve önerilerine yer verildi.  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi tarih bölümü öğrencilerinin yanı sıra ilçedeki lise ve orta öğretim eğimi veren okulların öğrencileri de çalıştayda yer aldı.  Öğlenden önce konferans salonunda gerçekleştirilen çalıştayın ardından program öğleden sonra tarihi yerlerin gezilmesi ile devam etti.  Avrasya Derneği Başkanı Araştırmacı Gazeteci İsmail Kahraman’ın oturum başkanlığında gerçekleştirilen çalıştayda Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yardımcı Doçent Doktor Sayim Türkmen, Gazi Üniversitesi Yardımcı Doçent Doktor Bahattin Demirtaş, Askerî Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) başkanlığı Albay Bülent Durgun, Sakarya Meydan Muharebesi Milli Park Müdürü Ömer Akgül, Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç konuşmacı olarak katılan isimler oldu. Şehitler fidanda yaşsın projesi ile Kartal tepede şehitler adına fidanlar dikilecek.

AMACIMIZ TÜRKİYE GENELİNDE HERKESE SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİNİN BU BÖLGELERDE GEÇTİĞİNİ ANLATMAK

Avrasya Gazeteler Ve Televizyon Yayıncılar Derneği Başkanı İsmail Kahraman : “ Kamuoyunda yaptığımız anketler araştırmalar koca koca profesörlerimiz, medya temsilcilerimiz, Sakarya meydan muharebesinin Eskişehir, Bilecik hatta Sakarya ilinde yapıldığını söylüyor. Avrasya Gazeteler Ve Televizyon Yayıncılar Derneği olarak 2017 yılı tarihimi öğreniyor tabiatı seviyorum adı ile bir proje başlattık. Türkiye genelinde herkese Sakarya Meydan Muharebesinin bu bölgelerde geçtiğini anlatmak ve buraların ziyaret edilmesini sağlamaktır.”

2021 YILINDA SAKARYA ZAFERİNİN 100. YILI OLACAK

Sakarya Meydan Muharebesi Milli Park Müdürü Ömer Akgül milli parklar projesi kapsamında ilçede yapılan çalışmalar ve yapılaması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler verdiği konuşmasında: “  2021 yılı Sakarya Zaferinin 100. Yılı oluyor bizim esas çalışmalarımız bu kapsam oluyor. Etüt çalışmaları yapıyoruz. Çalışmalarımızı köylülerden aldığımız bilgiler, haritalardan, askeri kaynaklardan yararlanarak yapıyoruz. Şehitlik olabilecek yerleri tespit ediyoruz. “ dedi ve ilçenin tarihi alanlarında yapılan çalışmaları anlattı. Şehitlik anıtı içerisinde su kaynağı bulunduğunu söyleyen Akgül park içerisinde botanik park yapmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

11 YILI SÜREN MİLLİ MÜCADELEDE BÜYÜK MÜCADELELER VERİLDİ

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yardımcı Doçent Doktor Sayim Türkmen, Sakarya Meydan muharebesinde kadar geçen sürçte milli mücadele yıllarını anlattı. Balkan harbinden başlayan milli mücadele sürecinin 11 yıl sürdüğünü ve birinci dünya savaşı ve istiklal harbi ile büyük mücadelelerin verildiği ifade etti.

Bir cevap yazın