Kocaeli’nin ‘Yörükleri’ tapularına kavuştu

Gebze Yörük Derneği tarafından düzenlenen iftar programı Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi. Fikri Işık ve Vali Hüseyin Aksoy Yörüklerin tapusunu dağıttı.

Gebze Sığırlık Kurtgölü Merası’nda Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy Yörüklerle iftarda buluştu. İftar programının ardından Işık ve Aksoy Yörüklere ait 22 ev tapusunu sahiplerine teslim etti. Programa ayrıca AK Parti İl Başkanvekili Abdullah Eryarsoy, Gebze Kaymakamı ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu katılım sağlayarak bazı vatandaşlara tapularını teslim etti. Program sonunda Yörük vatandaşlar Işık ve Aksoy’a el dikimi seccade hediye etti. Işıl ve Aksoy’a Yörük vatandaşların ilgisi büyüktü.

Programda konuşan Gebze Yörük ve Türkmen Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Cemil Karateke, “Öncelikle biz 22 aile olarak bu kültürü yaşatmaya çalışıyoruz. Bugün burada yıllardır beklediğimiz tapularımıza kavuştuk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi

Daha sonra konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Yörük Kültürünü yakından tanıyorum. Muğla’da görev yaptığım esnafa Yörük Kültürü ile ilgili bir belgeselin çekimine destek olmuştum. Bugün ise Burada sorunlarının giderilmiş olması ve tapularını takdim etmekten dolayı çok memnunum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Son olarak konuşan Fikri Işık, “Bu ortamda bulunmak ve aynı sofrayı paylaşmaktan çok memnunum. Bu kültürü sahiplenmemiz gerek. Bu kültürün yaşaması hepimizin omuzlarındaki bir yük. Bu Türkmen Yörük Kültürünün yaşaması konusunda görevimiz ne olursa olsun gereken her türlü desteği vereceğiz. Yüzyıllardır çözülemez olarak görülen bir konuydu. Bu konuyu çözdüğümüz için çok mutluyuz” şeklinde konuştu. 

Kaynak: http://www.ozgurkocaeli.com.tr/kocaelinin-yorukleri-tapularina-kavustu-352541h.htm

Bir cevap yazın