Gebze’ye de obaköy kurulmak isteniyor

Kocaeli Kent Konseyi eski başkanlarından Dr. H. İbrahim Kahraman, Gebze Sığırlık Köyü’nde obaköyü kurulması için Manisa’ya kültür gezisi düzenledi

Kentimizin tanınmış simalarından Kocaeli Kent Konseyi eski başkanlarından Dr. H. İbrahim Kahraman, Gebze Sığırlık Köyü’nde yaşayan Yörükler için obaköy kurulmasını önerdi. Konuyla ilgili bilgi veren Kahraman,“Gebze ilçemizin Denizli Göleti’nin hemen kuzeyinde, dağda konar- göçer hayatını sürdüren Yörüklerimizin yaşadığı bilgisi ilgililerle ve kamuoyu ile paylaşıldığında herkes şaşırmıştı. Bu hemşehrilerimiz hala bölgelerinde ataları gibi hayvancılıkla uğraşmaktadırlar. Osmanlının kuruluş dönemlerinde, Sultan Orhan zamanında bölgeye yerleştirilen ve özellikle ordunun hayvansal gıdalarını teminine yönelik burada yaşayan bu aileler, yetmişli yıllarda bile 80-100 hane iken giderek azalarak 22 hane kalmışlar.
 

HANE BAŞINA ARSA VERİLDİ

2014 yılında orman işletmeleri ile olan sorunlarını çözmek için Kent Konseyi olarak devreye girmiş, o günün Valisi Sayın Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nun ilgileri sayesinde bu insanlarımıza hayatlarını yine hayvancılıkla fakat daha iyi şartlarda, burada kurulacak, doğal doku ile uyumlu bir mandırada sürdürmeleri için hane başı 3 dönüm arsa tahsisi sağlanıp tapuları verilmişti. Gebze Sığırlık Yörük Obası adı verilen bu düşünceyi gerçekleştirebilmek için örnek alınabilecek yerler araştırılmış ve Manisa’daki  Obasya adı verilen yeri görmenin faydalı olacağı kararlaştırılmıştı” dedi.
 

MANİSA’YA KÜLTÜR GEZİSİ

Manisa’da bulunan Obasya ziyareti hakkında da bilgi veren Kahraman, “Obasya,  Manisa Yunt Dağları eteklerinde yaşayan Yörük/Türkmenlerinin değerlerini günümüze taşımak amaçlı kurulmuş örnek alınabilecek bir yer. Avrupa Birliği projesi ve yerel kalkınma ajansından destek alarak hayata geçirilmiş bir çalışma. Bu bilgiyi Sayın İbrahim Karaosmanoğlu ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Mustafa Çöpoğlu ile paylaşıp desteklerini talep etmiştik. Sağ olsunlar gereken ilgi ile Büyükşehir’den ilgili bir uzman (Fatih Durmuş), Sayın Çöpoğlu bizzat kendisi ve iki uzmanı (Kerim Ekren, Nazlı Kerçek), Kent Konseyi Genel Sekreterimiz Sayın Gültekin Görüm’ün iştiraki ile Mehmet Özer, Cemil Karateke ve yönetiminden Ahmet Altıntaş ile görüp incelemek ve fikir almak üzere oraya gittik.
 

TAŞ VE ÇADIR EVLER

Manisa Yunt Dağı eteklerinde yapılmış olan bu tesis, bölgenin taş evleri örnek alınarak yapılmış taş evler ve özel yapılmış turizme uygun çadır evler şeklinde uygulanmıştı. Çadır modelli toplantı salonunda bu projede önderlik yapan Altan Türe heyetimize bir sunum ile bilgiler verdi. Bizim sorularımıza cevap ile önemli tavsiyelerde bulunurken bu çalışmamız sebebi ile bizleri takdir ve tebrik de etmiştir. Değerlendirmemizde, yaptığımız çalışmanın önemini ve yapılabilirliğine inancımız daha da artmış olarak dönüşe geçtik. 
 

 ŞÜKRANLA ANACAKLAR

Kent Konseyi olarak bir mağduriyet ve sorunu çözmek amaçlı müdahil olduğumuz bir olayın bugün bir Yörük mandırası kurulması aşamasına gelmesi ve beraberinde Yörük kültürünün muhafazası, yaşatılması, geliştirilmesi amaçlı bir kültür ve turizm çalışmasına da öncü olması mutluluk kaynağımızdır. Konuya sahip çıkan ve destek veren tüm ilgili şahıslara, bu çalışma tamamlandığında, burada yaşayanlar ile burayı gezip görmek üzere geleler hayır ve şükranla anacaklardır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.demokratkocaeli.com/haber/22409/gebzeye-de-obakoy-kurulmak-isteniyor.html

Bir yanıt yazın