Hereke İpek Halısı Belgeseli Hazırlıyoruz

Bir dünya markası Hereke İpek halısı ile ilgili Avrasya Gazeteciler Derneği www.agrt.net ve İlim Kültür Tarih Araştırmaları Merkezi www.devrialem.tv olarak sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirerek, Dünyanın en eski Altay dağlarında 2500 yıl önce bulunan Pazırık halılarından Hereke İpek Halı’ya El sanatımızı belgeselleştirerek, kültür tarihimize vefa borcumuzu ödemeye çalışıyoruz.

Devri Alem belgesel TV programı olarak hazırladığımız Hereke İpek Halı ve sanayi tarihi belgesel sinevizyonumuzu izlemek için tıklayın.

CUMHURBAŞKANI’NA HEDİYE EDİLEN HEREKE HALISININ HİKAYESİ

Kocaeli Bölgesi Dünyaca ünlü Hereke İpek halısına sahip çıkmalı. Ekonomik sıkıntı ve işsizliği sorun olduğu, Döviz krizleri yaşadığımız bir dönemde, ekonomi ve istihdamda katkısı olacak Hereke halılarına devlet ve hükümetin sahip çıkıp halıcılı teşvik edilmesi için çalışmalar yapılmalı. Cumhurbaşkanına Hereke’de özel olarak dokunan anlamlı ve Çok önemli İpek Halı hediye edildi.

Osmanlı’dan cumhuriyete önemini koruyan son 25 yıldır kaderine terk edilip ucuz Çin halısına yenik düşen Hereke İpek halısının tanıtımına kendisini adayan 55 yıldır .Halıcılık üzerine çalışma yapan Türkiye’nin uluslararası turizm ve kültür rehberleri arasında yer alan Aydın Eroğlu, Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’a Kocaeli Hereke’de Özel olarak dokuttuğu ve üzerinde Çanakkale Savaşı Kahramanı Mehmetçiğin resminin yer aldığı Hereke İpek Halısı hediye etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Halı ile ilgili Eroğlu’ndan bilgi aldı.

AYDIN EROĞLU DEVRİ ALEM TV’YE KONUŞTU

İpek Halı’ya Çanakkale’de destanlar yazan ve yaralı İngiliz askerini kurtaran Mehmetçik motifinin yer aldığı, özel olarak Hereke’de İki halı dokutup, birini sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan diğerini İpek Halıyı tanıtmak için Avustralya devlet başkanına hediye eden Aydın Eroğlu’nu Sapanca’daki evinde ziyaret edip, www.devrialem.tv ve www.sakarya.tv olarak ortak canlı yayın yaparak Hereke İpek halıları ilke ilgili söyleşi yaptık. Yaptığımız söyleşiyi

www.devrialem.tv ‘nin linkinden izleyebilirsiniz

Milletvekilleri, Kocaeli Valisi ve büyükşehir belediye başkanına Hereke İpek halısının yeniden canlanması, ülkemize döviz kazandırıp istihdam ve işsizliğe iş umudu olması için tarihi görev düşüyor.

Çin’de makinede kalitesiz dokunan halılara yenik düşen Hereke halısı, 130 yıl önce uluslararası iki sertifika almış bir dünya markasıydı. Çin, Hereke aldı ile doğu Türkistan’da bir şehir kurarak halıları taklit edip, Hereke’de kaliteli dokunan halıcılığı bitirdi.

Hereke İpek halıcılığının yeniden tanınması için Kültür Bakanlığı tarafından onaylanan İlim, Kültür, Tarih ve Teknoloji Araştırma Kütüphanesi olarak çalışma başlatarak, belgesel çekip, panel düzenleyip Devri Alem Belgesel TV programı hazırlayıp www.agrt.net olarak yayınlanması için ulusal ve bölgesel televizyon kanallarına göndereceğiz.

Dünyaca ünlü Hereke İpek Halısı ile ilgili www.gebzegazetesi.com olarak geniş bir araştırma yapıp, rapor hazırlayarak haber ve raporumuzu başta sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere devletin ilgili ve yetkili kurumlarına göndereceğiz.

Hereke Halısına sahip çıkmak, Tarihimize sahip çıkıp, korumak işsizliğe çözüm, Ülkeye Döviz kazandırmak demektir.

Kocaeli kamuoyu Dünya markası Hereke İpek Halılarına ne zaman sahip çıkacak?

Kaynak: http://www.gebzegazetesi.com/hereke-ipek-halisi-belgeseli-hazirliyoruz-makale,3102.html

Bir yanıt yazın