Hereke İpek Halı Fabrikası’na Tarihi Ziyaret

 Cumhurbaşkanı’na İpek Halı Raporu

Gebze Kocaeli Bölgesi dün tarihi günlerinden birini yaşadı. Gebze Bilişim Vadisi’nde yerli oto tanıtılacak, bir dünya markası Hereke İpek Halı Fabrikası gündeme gelecek.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan Gebze Bilişim Vadisi’nde yerli otomobilin tanıtımına katıldıktan sonra saat 16:00’da Hereke’deki Tarihi Halı Fabrikası’nda inceleme yaptı

HEREKE İPEK HALI İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÇALIŞMALARIMIZ

Hereke İpek Halıları ile ilgili İlim Kültür Tarih Araştırmaları Merkezi www.iktav.com birçok TV kanalında yayınlanan Devri Alem Belgesel TV programı www.devrialem.tv ve Avrasya Gazeteciler Derneği sosyal sorumluluk projesi olarak bir dünya markası Hereke İpek Halı ile ilgili yıllar önce başlayıp sürdürdüğümüz araştırmalar sonucu hazırladığımız belgesel ve kitabı sizlerle paylaşıyoruz.

Hereke İpek Halı Belgeseli

Avrasya Gazeteciler Derneği PRODES İşbirliği Sosyal Sorumluluk Projesi
www.herekeipekhali.com
Hereke İpek Halı Kitabı
https://issuu.com/dunya…/…/hereke_i_pek_halisi_ki_tabi_baski
CUMHURBAŞKANI’NA HEREKE İPEK HALI RAPORU
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Hereke ipek Halı’ya son yıllarda büyük önem vermekte. Son olarak tarihi fabrika işler hale getirildi, 35 yeni halı ustası alındı.
Hereke İpek Halının 42 yıllık canlı şahidi gazeteci ve belgeselci olarak 2018 yılında Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’a gönderdiğimiz Hereke İpek Halı Raporumuz büyük ilgi görmüş birçok gazete raporumuza geniş yer vermişti, haberin linkini sizlerle paylaşıyorum.
http://www.ozgurkocaeli.com.tr/…/hereke-ipek-haliciligi-dev…
Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’a 2 yıl önce gönderdiğimiz Hereke İpek Halı Raporu’nun bir bölümünü bugün sizlerle paylaşıyorum.
….” Hereke Halısı bir zamanlar Kocaeli Gebze bölgesinde binlerce aileye geçim kaynağı oluyordu evlerde. Genç kızlarımız tarafından aylarca el emeği göz nuru olarak dokunan Hereke İpek Halılarını bizzat dokuyanlardan satın almak için birçok ülkeden. Türkiye’ye gelen turistler, cumartesi günü Hereke’de açılan ipek halı pazarına gelip dövizle halı satın alıyordu. Devlet ipek halıcılığı korumak için ithal ipek halılara metrekaresine 2 bin dolar vergi koyduğu için halıcılık Kocaeli’nde dokunup ev ve ülke ekonomisi döviz kazanıyordu.
DEVLET KORUMASI KALDIRILDI
1990’lı yıllarda İpek Halısı üzerindeki devlet koruması kaldırıldı. Çin’de dokunan ve sanat değeri olmayan makina halıları Hereke Halısı olarak dünyaya satılmaya başladı. 1996 yılında Hereke Fabrikası özelleştirildi. 2008 yılında Körfez Belediyesi kurulup Hereke beldesi kapatılınca Çin, Hereke adı ile bir şehir kurup Çin Hereke’si adı ile halılar dokuyup, dünya piyasasını çakma halılarla ele geçirdi.
“CUMHURBAŞKANI SAHİP ÇIKSIN”
Kahraman, ‘’Bugün ilimize gelecek olan Hereke Halı Fabrikası bizzat Cumhurbaşkanımıza bağlı. Sayın Cumhurbaşkanımız bugün ilimize geliyor. Kendisine bağlı Fabrikayı Hümayun’da inceleme yapmasını Kocaeli kamuoyu adına istiyoruz. Kocaeli bölgesindeki Kız Meslek Liseleri’nde ipek halı bölümü açılmalı.
Kocaeli Üniversitesi’ne bağlı Hereke İpek Halı Meslek Yüksek Okulu kurulmasını bekliyoruz. Cumhurbaşkanlığına bağlı Milli Saraylar Başkanlığı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Halk Eğitim Merkezi ortak bir çalışma yaparak. İpek Halı Dokuma ve satış kooperatifi kurularak Hereke İpek Halı Sanatı Devlet tarafından yaşatılıp desteklenmeli” dedi.
“HEREKE HALI MÜZESİ KURULMALI”
Dilovası Osmangazi Köprüsünün girişindeki AVM alanı içine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Hereke İpek Halı Müzesi’nin kurulması önerisinde de bulunan Kahraman, “Kurulacak müzede ipek halı dokumaları yapılıp kooperatiflerde dokunacak halılar satışa sunulmalı. Türkiye’nin dünyaca tanınan kültür turu rehberlerinden 50 yıldır kendisini. Türk halı sanatının tanıtıp araştırmaya adayan Aydın Beyoğlu, Hereke’de özel olarak elde dokuttuğu Çanakkale Savaşlarında yaralı İngiliz askerine yardım eden Mehmetçiği simgeleyen anıtı ipek halıya dokutup Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye etmişti. Aynı halının bir eşi Hereke Han halıcılık tarafından Avusturalya Cumhurbaşkanına verildi” ifadelerini kullandı….” Rapor tarihi 2018
CUMHURBAŞKANININ GEBZE’YE İLGİSİ
Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan İstanbul il başkanı ve büyükşehir belediye başkanlığı ve Ak Parti’nin kuruluş yılları başta olmak üzere Gebze Bölgesine önem vermekte, il başkanlığı yaptığı yıllarda Gebze’ye gelip dönemin belediye başkanı Ahmet Pembegüllü ile görüşmekteydi. Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın toplantısında kendisine, www.gebzegazetesi.com. yayını olarak tarafımdan hazırlanan Kocaeli Ansiklopedisi’ ni hediye etmiştik.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ak Parti’yi kurduktan sonra ilk mitingini Gebze’de yapmıştı.
Sn. Erdoğan bugün 27 Aralık 2019 tarihinde bir kez daha Gebze bölgesine gelip, Bilişim Vadisi’nde yerli otoyu tanıtacak, Hereke İpek Halı Fabrikası’nda inceleme yapacak.
Hereke Halıcılar Derneği Başkanı Erhan Ör ile yapılan bir söyleşi.

Bir yanıt yazın