Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kocaeli’nin Dünya Markası Hereke İpek Halı Raporu

İpek Halıcılık Sanatı Devlet Korumasına Alınmalı

Cumartesi günü Kocaeli’ye gelecek Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne Türkiye’nin dünya markası olan El emeği göz nuru Hereke İpek halısı ile ilgili uzun süredir yaptığımız Arşiv çalışması ve araştırma raporu vermek istiyoruz.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Prodes Projesi kapsamında Avrasya Gazeteciler Derneği www.agrt.net sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığımız Hereke İpek halısı ile ilgili araştırma ve belgesel çekimlerimiz Altay Dağları Türkistan coğrafyası ve Hereke’de devam ediyor

Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan Tarihi Hereke İpek halı fabrikasında özel izin alarak belgesel çekimlerimiz öncesi Hereke İpek halısına ilham kaynağı olan, Türkiye’den dokuz bin kilometre uzakta, Avrasya’nın kalbi olarak nitelendirilen kadim Türk boylarının dünyaya yayıldığı Altay dağlarında 2500 yıl önce Hun imparatorluğu Devler adamlarının mezarlarından çıkan Pazırık Halısının bulunduğu Altay Cumhuriyeti’nde araştırma yapıp belgesel çekimi gerçekleştirdik. 
Hereke halısı bir zamanlar Kocaeli Gebze bölgesinde binlerce aileye geçim kaynağı oluyordu evlerde. Genç kızlarımız tarafından aylarca el emeği göz nuru olarak dokunan Hereke İpek halılarını bizzat dokuyanlardan satın almak için Bir çok ülkeden Türkiye’ye gelen Turistler, Cumartesi günleri Hereke’de açılan İpek Halı Pazarına gelip dövizle Halı satın alıyordu.

ÇİN PİYASAYI ELE GEÇİRDİ

Devlet İpek halıcılığı korumak için ithal İpek Halıların metrekaresine 2000 dolar vergi koyduğu İçin halıcılık Kocaeli’nde dokunup ev ve ülke ekonomisi Döviz kazanıyordu. 
1990’lı yıllarda sayın Tansu Çiller in Başbakanlığı döneminde İpek halı üzerindeki devlet koruması kaldırıldı. Çin’de dokunan ve sanat değeri olmayan Makina halıları Hereke halısı olarak satılmaya başlandı. 1996 yılında Hereke fabrikası özelleştirildi. 2008’de Körfez Belediyesi kurulup, Hereke beldesi kapatılınca Çin, Hereke adı ille bir şehir kurup Çin Hereke’si adı ile halılar dokuyup, Dünya piyasasını çakma halılarla ele geçirdi.

DEVLET DESTEĞİ GEREKİYOR

Cumartesi günü Kocaeli’ye gelecek Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’dan bizzat Hereke’de Kendisine bağlı Fabrikayı Hümayu’nda inceleme yapmasını Kocaeli kamuoyu adına istiyoruz. Kocaeli bölgesindeki Kız Meslek liselerinde İpek Halı bölümü açılmalı.

Kocaeli Üniversitesi’ne bağlı Hereke İpek Halı Meslek Yüksek Okulu kurulmasını bekliyoruz. Cumhurbaşkanlığına bağlı Milli Saraylar Başkanlığı, Kocaeli Büyükşehir belediyesi ve Kocaeli Halk Eğitim Merkezi Ortak bir çalışma yaparak, İpek Halı Dokuma ve satış kooperatifi kurularak Hereke İpek halı sanatı devlet tarafından yaşatılıp desteklenmeli. 
Dilovası Osmangazi köprüsünün girişindeki AVM Alanı içine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Hereke İpek Halı Müzesi kurularak, bu müzede İpek halı dokumaları yapılıp, Kooperatiflerde dokunacak Halıları satışa sunulmalı.

Türkiye’nin dünyaca tanınan Kültür turu rehberlerinden 50 yıldır kendisini Türk halı sanatını tanıtıp araştırmaya adayan Aydın Beyoğlu Hereke’de özel olarak elde dokuttuğu Çanakkale Savaşlarında yaralı İngiliz askerine yardım eden Mehmetçiği simgeleyen anıtı İpek Halıya dokutup Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye etmişti. Aynı halının bir eşi Hereke Han Halıcılık tarafından Avusturalya Cumhurbaşkanı’na verilmişti.

Osmanlı’da İlk sanayileşmenin de başlamasına öncülük eden Hereke İpek halısı ile ilgili hazırladığımız Belgeseli sizlerle paylaşıyorum. 

Bu konuda geçtiğimiz günlerde yazdığımız yazıyı da sizlerle paylaşıyoruz:
http://www.gebzegazetesi.com/hereke-ipek-halisi-belgeseli-hazirliyoruz-makale,3102.html

Kaynak: http://www.gebzegazetesi.com/cumhurbaskani-erdogana-kocaelinin-dunya-markasi-hereke-ipek-hali-raporu-makale,3110.html

Bir yanıt yazın