DİLOVASI TAVŞANCILDA FEDAKAR BİR VATANSEVER:YAHYA KAPTAN

Yazan :Recep Kankal (Tarihçi yazar)

Gebze Hürses gazetesi 5 Ocak 2021

https://www.facebook.com/photo?fbid=10223531409409415&set=a.10201204767737327

Teşekkürler, Başkan Hamza Şayir ….
Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Yahya Kaptan’ın, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan evi, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle müzeye çevrilerek turizme kazandırılacak.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “millî müfrezelerin en önemlisi ve kuvvetlisi, Yahya Kaptan diye tanınmış olan fedakâr bir vatansever” diye ifade ettiği; Kuvay-ı Milliye’nin Gebze ve çevresinde örgütlenmesine öncü olan Yahya Kaptan’a vefatının 101.senesinde rahmetle.
1891 senesinde Makedonya/Köprülü’de dünyaya gelen daha sonra Tavşancıl’a yerleşip, Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer alarak Kocaeli çevresindeki milis kuvvetlerinin komutanı olan Yahya Kaptan, Balkan savaşı ve I. Dünya savaşında da önemli görevlerde bulunmuştur. Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk ile çıktığı yolda İstanbul’daki Karakol Cemiyeti’nin de yardımıyla Anadolu’ya gitmek isteyenlere yardım etmiştir. Kuva-yı Milliye hareketlerini örgütlemiş, Anadolu’ya malzeme ve insan aktarımı sağlamış ilimiz için önemli bir isimdir. Mezartaşı üzerinde yazan 8 Kanunisani 1336 Rumi tarihi ki miladi olarak 8 Ocak 1920’ye tekabül eder. Bu tarihte, Tavşancıl’da henüz 29 yaşında iken şehit edilmiştir. Tarihi kaynaklara göre Atatürk, 1919 yılında Yahya Kaptan’a çektiği telgrafta, İzmit ve Gebze bölgesindeki ulusal güçleri oluşturup, mücadeleye başlamasını emreder. Ancak, Milli Mücadele’yi engellemek isteyen, dönemin İstanbul Hükümeti 1920 senesinde Tavşancıl istasyonun 1 kilometre yukarısındaki Tavşancıl Köyü’nü basarak, esir aldığı Yahya Kaptan’ın boğazını keserek şehit eder.
Bu hafta kaleme aldığımız yazımızın devamını, basılı nüshasını 05.01.2021 tarihli Gebze Hürses Gazetesi’nde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın